105. Avrupa Birliği Eğitim Sertifika Programı

Üniversitemiz Kariyer Yönlendirme Topluluğunun Türk –Alman Dayanışma Derneği  (TANDEM) ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliği ile organize ettiği Avrupa Birliği 105. Eğitim Programı Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın katılımı ile başladı.

5 Mart 2018 Pazartesi günü Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans salonunda başlayan ve beş gün sürecek eğitim programının ilk gününde konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Nail Alkan yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı “ öncelikle şunu belirteyim üniversitemiz öğrenci topluluklarımızın faaliyetlerine her zaman destek vermekte ve onların kendilerini geliştirmesine ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanmalarına imkân tanımaktadır. Çünkü biz Türkiye’nin dününü ve bugününü ifade ediyoruz. Oysa sizler yarınını temsil ediyorsunuz. O nedenle yarınlarımızın kahramanları geleceğimizin mimarı olan sizler her türlü desteğe, övgüye ve imkân tanımaya layıktır. Ayrıca her vesile ile sizlerin arasında bulunmaktan sonsuz mutluluk duyuyoruz.” sözleriyle konuşmasına başladı.

Rektör Ayrancı konuşmasının devamında “ Bu AB konusu çok önemli bir konu zaman zaman yükselip inen trendler şeklinde ortaya çıksa da Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetleri AB’ye tam üyelik kararlılığını göstermiştir ve göstermeye devam etmektedir. Hatta bizim bu kararlılığımızın karşılığını AB ülkelerinde bulamamız bu zamana kadar bu üyelik sürecinin uzamasına yol açmıştır. Çünkü biz millet olarak geçmişimizden aldığımız güçle kendine güvenen geleceğe kararlı bakan bir milletiz. Aynı kararlılığı AB üye ülkelerinden de bekliyoruz. Artık AB Viyana kuşatmasının onlara yaşattığı korkulu rüyadan kurtulmalıdır. Üzerinden yüzyıllar geçmiş ve artık dünya yeni bir oluşuma gitmiştir. Sınırlar kalmaya başlamış küreselleşme denen kavram siyasal bir uydurma değil aksine realiteyi yansıtan bir kavramdır. Zaman içerisinde sınırların saydamlaştığı ve kalktığı gerçeğine şahit olduk.” dedi.

Son zamanlarda özellikle Ortadoğu da haksız toprak sahibi ve sınırlara müdahale eğilimlerinin tehlikeli gibi göründüğünü bunun geçici bir durum olduğunu genel terendin yükselme eğiliminde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hasan Ayrancı konuşmasını “ Biliyorsunuz günümüzde artık ulaşım sorun olmaktan çıktı buradan ABD’ye 9 saate gidebiliyorsunuz bu zamanın daha da aşağıya çekileceği söyleniyor. Taşımacılık ve ticaret te artık çok daha kısa sürelerde gerçekleştirilebiliyor. İletişim ise cep telefonu ve sosyal medyada ki ilerleme ile artık hızına yetişemiyoruz. İşte ulaşım ve iletişimdeki bu hareketlilik bu hız sınırların saydamlaşmasını ve geçişkenliğini artırmaktadır. İşte o zaman ne lazım bize tamda bu noktada sizler lazımsınız bize yani kendine güvenen, tarih şuuru olan ama gelecek bilinci de olan, yabancı dil bilen, insanlarla iletişim kurabilecek ama hepsinden önemlisi kavramlara ve kurumlara hâkim bir nesil lazım. Eğer kavramlara ve kurumlara hâkim olamazsanız geleceğe de hakim olamazsınız. O nedenle eğitim öğretim hayatınız çok önemli eğitim öğretim hayatınızda bu bilinçle hareket etmeniz lazım. Sosyal bilim alanlarında özellikle bu önemlidir. Sizlerin AB konusunu seçerek bir alan üzerinde kendinizi uzmanlaşmaya çalışmanız çok önemli bunu için de sizleri ayrıca tebrik ediyorum.” Sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Programın açılışında ÇAKÜ Kariyer Yönlendirme Topluluğu Başkanı Can Berk Eflatun ve Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Selma Karabaş’ta birer konuşma yaptılar.

Topluluk Başkanı Can Berk Eflatun “Bu eğitim programı kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyelik sürecinde Avrupa Birliği mevzuatı, uygulamaları, yapısı, karar mekanizmaları, politikaları ve işleyişi, Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje, hibe ve fonlardan yararlanabilmek için AB projeleri hakkında detaylı bilgiler verilecektir.” dedi.

Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Selma Karabaş’ta topluluğa ve öğrencilere desteklerinden dolayı rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve üniversite yönetimi ve ilgili birimlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında Türkiye’nin 59 gündemimde olan böylesine önemli bir konuya topluluk olarak önem verdiklerini ve bu konuda bir bilinçlendirme eğitimine gerek duyduklarını ifade ederek “ Avrupa Birliğine tam üye olarak katılma yolunda olan Türkiye için AB’ye entegre olmanın yaratacağı etkilerin bilinmesi önem arz etmektedir. AB üyelik müzakereleri yürüten Türkiye’de AB finansal kaynakları ile yürütülen projeler son yıllarda artış göstermiştir. Ancak özellikle AB projelerinin geliştirilmesi ve yönetimi konularında ihtiyaç duyulan yeterli insan kaynağı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu eğitim programının tüm katılımcılara önemli katkılar sağlayacağına ve başarılı projeler üretilmesine vesile olacağına inanıyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından gün boyu süren eğitimde Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Nail Alkan, Avrupa Birliği Nereye Gidiyor, AB’nin Geleceği ve Genişleme Tartışmaları, AB’ye Üyelik Türkiye’ye Neler Getirecek” başlıkları altındaki sunumlarını yaparak son bölümde öğrencilerin konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı.